Menstruációs ciklus
A menstruációs ciklusod
A menstruáció méhnyálkahártya lelökődése, ami vérzéssel társul. Körülbelül havonkénti ciklussal jelentkezik, kivéve a terhesség és a menopauza idejét. A menstruáció jelzi a nő termékeny életszakaszát, amely a serdülőkor során fellépő első vérzéstől, annak megszűnéséig tart. A vérzés első napját tekintjük a menstruációs ciklus kezdetének (1. nap). A ciklus a következő menstruáció kezdete előtt fejeződik be.
A menstruációs ciklusok 21-40 naposak lehetnek. Csak a nők 10-15%-ának van pontosan 28 napos ciklusa. Ha ettől a 21-40 napos határtól rövidebb, vagy hosszabb a ciklusunk, akkor már érdemes nőgyógyász szakorvoshoz fordulni, aki különböző kivizsgálásokkal fényt deríthet a túl hosszú vagy túl rövid ciklusok mögött megbújó okokra. A túl hosszú ciklus utalhat arra is, hogy abszolult nincs peteérés, a túl rövid ciklusok mögött pedig sárgatestelégtelenség állhat, egyik eset sem kedvező a kicsi lélek megfoganására.
A menstruációs ciklust hormonok szabályozzák: a luteinizáló hormon (LH hormon, ennek a hormonnal a megemelkedett szintjét jelzik az ovulációs tesztek), a follikulus stimuláló hormon (FSH), amelyeket az agyalapi mirigy termel, és a petefészkek által termelt ösztrogén és progeszteron.